Connect with us

Politică românească

Există două variante de Guvern minoritar: cum arată matematica parlamentară

Publicat

pe

Senatorul Gabriela Horga, vicepreşedinte la PNL, spune, după ce „guvernul trădătorilor” a picat în Parlament, că acum există două variante, ambele de guvern minoritar: ori unul condus de PSD, ori unul alcătuit din PNL, USR și UDMR, relatează Mediafax.

Poziția PNL

„Guvernul trădatorilor, PSD-Veștea, a picat în Parlament. Spectacolul rușinos al negocierilor cu AUR s-a încheiat cu un eșec pentru cei care l-au inițiat. Adrian Veștea a cerșit voturile AUR și a acceptat poziția de marionetă a PSD”, spune Gabriela Horga pe Facebook.

Aceasta afirmă că PNL a fost un partid puternic care a rezistat cu Ilie Bolojan „unui asalt teribil din toate părțile și cu toate armele”.

„PNL a refuzat să susțină guvernul PSD–Veștea și a transmis clar că nu va mai participa la o guvernare alături de PSD. Lista respinsă de Parlament era dominată de propuneri de la PSD, iar Adrian Veștea a avut doar un rol de fațadă. Partidul Național Liberal și Ilie Bolojan au propus ieri o soluție pentru depășirea blocajului politic: încheierea unui acord prin care partidele să își asume, pentru următoarele șase luni, respectarea unor obiective clare”, spune senatorul PNL.

Cele 2 variante

Potrivit senatorului Horga, viitorul guvern ar trebui să își angajeze răspunderea în Parlament pentru implementarea proiectelor din PNRR, menținerea disciplinei financiare și continuarea investițiilor necesare dezvoltării României.

„Dacă formațiunile politice ar ajunge la un acord pentru un astfel de pact național, există două variante: fie un guvern minoritar condus de PSD, fie un executiv minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR. România are nevoie de decizii asumate, prin înțelegeri transparente între partidele politice, nu de combinații și de voturi cumpărate la bucată”, a mai scris Horga.

La votul pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”. Pentru învestirea Guvernului erau necesare 233 de voturi.

Ce spune președintele PNL, Ilie Bolojan

Liderul PNL, Ilie Bolojan, a avut o primă reacție, asta după ce Guvernul Adrian Veștea nu a trecut de votul din Parlament. Bolojan vorbește în mesajul său de nevoia unui executiv minoritar (știrea, pe larg aici).

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Politică românească

Jocul periculos al PNL: Bolojan scapă de adversari, dar partidul riscă să rămână mai slab în Parlament și descoperit în teritoriu

Publicat

pe

PNL se pregătește să facă o epurare masivă în partid, după votul dat de o parte dintre liberali în favoarea Guvernului Adrian Veștea. Potrivit unor surse politice, cel puțin 18 nume grele (parlamentari, lideri locali și un europarlamentar) ar urma să fie excluse din partid de noua conducere liberală, instalată duminică la congresul extraordinar.

Decizia ar marca victoria internă a taberei Ilie Bolojan asupra grupării care a contestat linia oficială a partidului și a susținut formula guvernamentală propusă de Adrian Veștea. Numai că mișcarea, deși poate părea o demonstrație de forță, vine cu riscuri majore pentru PNL: partidul ar scăpa de adversarii interni ai lui Bolojan, dar ar putea pierde influență parlamentară și control în organizații-cheie din teritoriu, exact într-un moment în care scenariul alegerilor anticipate este discutat tot mai des în culisele politicii.

Lista neagră din PNL

Surse politice susțin că pe lista celor care urmează să fie excluși se află parlamentarii liberali care au votat pentru Guvernul Veștea: Cătălin Predoiu, Monica Anisie, Sorin Câmpeanu, Nicoleta Pauliuc, Mihai Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Eduard Mititelu, Ciprian Pandea, Răzvan Prișcă, Sebastian Rusu și Ionuț Stroe.

Pe aceeași listă se află și lideri locali cu greutate: Adrian Veștea, președintele Consiliului Județean Brașov, și Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Ultimul nume vizat este europarlamentarul Rareș Bogdan.

Excluderile ar putea să fie operate chiar în ședința de marți a noii conduceri PNL, stabilită după congresul extraordinar de duminică. Tot atunci, potrivit surselor citate, liberalii ar urma să numească noi conduceri interimare în organizațiile județene controlate până acum de liderii vizați de sancțiuni.

Bolojan câștigă partidul, dar poate pierde bucăți din el

Din punct de vedere intern, mesajul taberei Bolojan este că nu tolerează indisciplina și că deciziile partidului sunt obligatorii pentru toți, inclusiv pentru numele grele. După votul pentru Guvernul Veștea, liberalii loiali noii conduceri vor să taie rapid orice posibilă regrupare în jurul lui Adrian Veștea, Hubert Thuma, Cătălin Predoiu, Lucian Bode, Alina Gorghiu sau Rareș Bogdan.

Numai că o asemenea operațiune are și efectul invers. PNL riscă să transforme o confruntare internă într-o ruptură politică greu de reparat. O parte dintre cei vizați nu sunt simpli membri de partid, ci parlamentari cu vot în Camera Deputaților și Senat, lideri locali cu rețele administrative, foști miniștri, șefi de organizații și oameni cu influență electorală în județe.

Cu alte cuvinte, Bolojan ar putea obține un PNL mai disciplinat, dar mai mic și mai vulnerabil.

PNL, mai slab în Parlament

Excluderea parlamentarilor nu îi lasă pe aceștia fără mandat. Deputații și senatorii vizați ar rămâne în Parlament, dar în afara PNL, ceea ce ar diminua automat forța grupurilor liberale și capacitatea partidului de a negocia.

Într-o criză politică în care fiecare vot contează, PNL riscă să își reducă singur ponderea parlamentară. Partidul ar putea pierde nu doar voturi la învestirea unui viitor guvern, ci și influență în negocierile pentru majorități, funcții, comisii, proceduri parlamentare și eventuale moțiuni.

Situația este cu atât mai delicată cu cât Guvernul Veștea a căzut la vot, iar președintele Nicușor Dan a convocat noi consultări pentru desemnarea unui alt candidat la funcția de prim-ministru. În acest context, un PNL care își exclude o parte dintre parlamentari intră la masa negocierilor cu o poziție formal mai dură, dar numeric mai slabă.

Riscul din teritoriu: organizații lăsate fără comandanți înainte de anticipate

A doua problemă, poate chiar mai importantă, este teritorială. În cazul în care se ajunge la alegeri anticipate, scenariu dorit sau acceptat inclusiv de o parte dintre liderii PNL și USR, liberalii ar putea descoperi că au sacrificat exact oamenii care controlează organizații-cheie.

Adrian Veștea are o influență majoră în Brașov, Hubert Thuma controlează o rețea politică importantă în Ilfov, iar în București mai mulți dintre liberalii vizați de excludere au greutate în organizații și în structurile electorale. La fel, în alte județe, parlamentarii aflați pe lista neagră sunt legați de filiale, primari, consilieri locali și structuri de campanie.

Pentru PNL, anticipatele nu s-ar duce doar la televizor și pe mesaje naționale, ci în secții de vot, în organizații locale, cu primari, consilieri, oameni de campanie și rețele administrative. Dacă o parte dintre aceste structuri rămân fidele liderilor excluși sau intră în pasivitate, partidul poate pierde teren exact acolo unde are nevoie de mobilizare.

Într-un asemenea scenariu, PNL ar putea ajunge să își curețe partidul de adversarii lui Bolojan, dar să intre în alegeri cu organizații slăbite, conduceri interimare fără autoritate și filiale divizate.

Citeste in continuare

Politică românească

Lider PSD: „Bolojan şi Simion sunt acelaşi aluat politic: unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice”

Publicat

pe

Deputatul Mihai Fifor, lider PSD Arad, a declarat, marţi, în contextul respingerii de către Parlament a învestirii Guvernului Veştea, că PNL – USR – UDMR şi AUR au demonstrat, ”fără echivoc”, că, dincolo de discursuri şi de etichetele ideologice, împărtăşesc aceeaşi agendă – ”puterea cu orice preţ”, relatează Agerpres.

PSD nu fuge de guvernare

Totodată, el menţionează că PSD aşteaptă consultările de la Cotroceni şi reafirmă că nu fuge de responsabilitatea guvernării.

”Aseară, în Parlamentul României, românii au avut parte de o demonstraţie de cinism politic în forma sa cea mai pură. Au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan şi a blocului de dreapta care a împins România în recesiune economică şi în criză politică şi oportunismul tranzacţional al suveranistiştilor dispuşi să joace viitorul ţării la ruletă doar pentru câteva puncte politice. Două tabere care se pretind adversare ireconciliabile, dar care au acţionat perfect sincron atunci când a fost vorba să blocheze ieşirea României din criză. Între ele, România a rămas din nou captivă. A nimănui”, a scris Fifor, pe Facebook.

Potrivit acestuia, românii au asistat la un spectacol al intereselor de partid şi al ambiţiilor personale, în care nimeni nu a mai vorbit despre economie, despre investiţii, despre nivelul de trai sau despre stabilitate.

”S-a vorbit doar despre putere. S-a votat doar pentru putere. S-a blocat o soluţie guvernamentală doar din raţiuni de putere. Nici unii, nici ceilalţi nu au nicio preocupare reală pentru românii care suportă tot mai greu deja costul unor crize politice, economice şi sociale suprapuse. Pentru ei, România poate să mai aştepte. Românii pot să mai aştepte. Economia poate să mai aştepte. Singurul lucru care nu poate aştepta este propria lor luptă pentru putere. Aseară, PNL-USR-UDMR şi AUR au demonstrat fără echivoc că, dincolo de discursuri şi de etichetele ideologice, împărtăşesc aceeaşi agendă: puterea cu orice preţ. Restul nu contează. Românii…la şi alţii”, consideră social-democratul.

În toată această perioadă, PSD a acţionat cu toată buna-credinţă şi a făcut tot ce i-a stat în puteri pentru ca România să aibă din nou un Guvern funcţional şi stabil, a adăugat el.

”Dar PSD are doar 128 de mandate în Parlament. Toţi parlamentarii PSD au fost prezenţi şi au votat cu toată responsabilitatea pentru învestirea Guvernului Veştea. Din păcate, toate celelalte partide care se declară pro-occidentale au pus orgoliul politic şi interesul partizan mai presus de binele general. Învestirea Guvernului Veştea nu a fost susţinută decât de 198 de parlamentari, mult sub cele 233 de voturi necesare. S-a văzut clar cine a vrut ca Ilie Bolojan să plece şi cine a vrut să rămână. Noi, PSD, am vrut să plece, pentru că a făcut mult prea mult rău României. Cei care au rămas în bănci sau au ieşit din sală au vrut să rămână. Culmea, plângând în acelaşi timp de grija românilor”, a spus Mihai Fifor.

Comparație între Bolojan și Simion

El atrage atenţia că România riscă să fie aruncată în categoria junk din cauza ”ambiţiilor unor oameni care au pus interesul politic înaintea interesului naţional”.

”Iar în acel moment nu vor mai conta declaraţiile revanşarde şi moralizatoare ale celor care au vorbit aseară de la tribuna Parlamentului. Va conta doar nota de plată pe care o vor achita românii. Românii au văzut aseară că Bolojan şi Simion sunt, în fond, acelaşi aluat politic. Unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice, fără să-i pese de interesul naţional. Fără un Guvern funcţional, românii sunt cei care suferă. Ei au fost trădaţi prin votul de aseară. Nimeni altcineva”, a arătat acesta.

PSD aşteaptă consultările care urmează să fie convocate de preşedintele României şi reafirmă încă o dată că nu fuge de responsabilitatea guvernării, mai scrie social-democratul.

”De la bun început, PSD a spus că este dispus să dea prim-ministrul şi să îşi asume guvernarea. Dar fără o majoritate coagulată în jurul unei soluţii responsabile, acest lucru nu a fost posibil. Spre deosebire de cei care aseară au ales jocurile de culise, calculele electorale şi conservarea propriilor poziţii, PSD rămâne preocupat de un singur lucru: ca România să aibă cât mai repede un Guvern funcţional şi stabil. Pentru că România nu mai are timp de pierdut. Iar românii nu mai pot fi ţinuţi ostaticii ambiţiilor politice ale unor lideri preocupaţi exclusiv de propria putere”, a fost mesajul lui Fifor.

Citeste in continuare

Politică românească

Parlamentul a spus „nu”. Ce opțiuni are acum președintele după ce negocierile se mută din nou la Cotroceni

Publicat

pe

Respingerea Guvernului Veștea în Parlament redeschide negocierile pentru formarea unei majorități și mută din nou centrul deciziei la Palatul Cotroceni. Președintele Nicușor Dan este așteptat să cheme partidele la o nouă rundă de consultări și să desemneze un alt candidat pentru funcția de prim-ministru, într-un moment în care presiunea politică crește, iar o nouă tentativă eșuată de învestire ar putea apropia România de scenariul alegerilor anticipate. În culisele scenei politice sunt analizate deja mai multe variante de lucru, iar liderii partidelor încep să își contureze pozițiile pentru următoarea etapă a negocierilor.

Guvernul Veștea nu a obținut majoritatea necesară

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlamentare și va face o nouă desemnare de premier.

Potrivit surselor politice, citate de Antena 3 CNN, următoarea desemnare a lui Nicușor Dan ar putea fi președintele PSD Sorin Grindeanu.

Parlamentul a respins, luni, Guvernul Veștea la vot. Au fost doar 189 de voturi pentru, dintr-un necesar de 233 de voturi. Veștea și echipa sa de miniștri nu au reușit să adune o majoritate care să îi învestească la Palatul Victoria.

O nouă desemnare poate aduce România mai aproape de anticipate

Adrian Veștea este prima propunere de premier respinsă de Parlament, după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul înainte de votul în plen.

Astfel, următoarea propunere pe care o va face Președintele este cea care ar putea deschide calea anticiaptelor, dacă și aceasta este respinsă la vot.

Varianta unui mandat acordat PSD

Nicușor Dan are pe masă două variante, iar prima este să îl desemneze premier pe liderul PSD Sorin Grindeanu. Acesta va avea la dispoziție zece zile să depună lista de miniștri și programul de guvernare și să ceară votul Parlamentului.

Sorin Grindeanu a declarat luni seara că PSD nu va fugi de responsabilitate dacă Nicușor Dan îi va chema la consultări la Cotroceni și va decide să încredințeze mandatul PSD.

„Dacă preşedintele ne va chema mâine şi eu cred că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, Partidul Social-Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a precizat el.

Presiuni din interiorul PSD pentru asumarea guvernării

Și liderii PSD au început să îi ceară lui Grindeanu să își asume această responsabilitate.

Paul Stănescu, fost secretar general al PSD, a declarat luni seară în Parlament că Sorin Grindeanu ar trebui să fie propus premier.

Liberalii propun un pact politic pentru stabilitate

Liberalii au decis deja că vor vota un guvern PSD minoritar, în baza unui pact de neagresiune pentru următoarele șase luni. Noua conducere a partidului a decis duminică strategia după votul pentru Guvernul Veștea și au propus „o formula fezabilă” pentru a debloca criza politică.

„Pentru a putea funcționa acest tip de guverne, este nevoie de un acord politic de tip național, în care, în următoarele 6 luni, partidele semnatare să se angajeze că, indiferent cine va fi în guvernare, vor asuma câteva condiții de bază care țin cont de prioritățile noastre în momentul de față și de situația economică și bugetară”, a anunțat Ilie Bolojan.

„În condițiile în care ar opta (n.red. președintele Nicușor Dan), pentru a încredința, un guvern de centru-stânga, atunci cei din centru-dreapta s-ar angaja să voteze la investire și să nu depună moțiune de cenzură până la sfârșitul acestui an sau să susțină o moțiune de cenzură pentru a asigura o minimă coerență dacă guvernul respectă termenii pactului convenit”, a mai spus Bolojan.

A doua opțiune: un executiv de centru-dreapta

Cealaltă variantă propusă de Bolojan este un guvern minoritar de centru dreapta, format din PNL, USR și UDMR, învestit cu voturile PSD. Social democrații au anunțat însă că nu vor vota un astfel de executiv.

Consultări rapide la Cotroceni

Președintele Nicușor Dan va convoca rapid consultări cu partidele parlamentare, susțin surse oficiale. Acestea ar putea avea loc marți sau miercuri, urmând ca în aceste zile să anunțe și noua propunere de premier.

Citeste in continuare

Cele mai noi știri despre conservatori

Politică româneascăacum 48 de minute

Jocul periculos al PNL: Bolojan scapă de adversari, dar partidul riscă să rămână mai slab în Parlament și descoperit în teritoriu

Cuprins: PNL se pregătește să facă o epurare masivă în partid, după votul dat de o parte dintre liberali în...

Politică româneascăacum 2 ore

Lider PSD: „Bolojan şi Simion sunt acelaşi aluat politic: unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice”

Cuprins: Deputatul Mihai Fifor, lider PSD Arad, a declarat, marţi, în contextul respingerii de către Parlament a învestirii Guvernului Veştea,...

Politică româneascăacum 3 ore

Există două variante de Guvern minoritar: cum arată matematica parlamentară

Cuprins: Senatorul Gabriela Horga, vicepreşedinte la PNL, spune, după ce „guvernul trădătorilor” a picat în Parlament, că acum există două...

Politică româneascăacum 4 ore

Parlamentul a spus „nu”. Ce opțiuni are acum președintele după ce negocierile se mută din nou la Cotroceni

Cuprins: Respingerea Guvernului Veștea în Parlament redeschide negocierile pentru formarea unei majorități și mută din nou centrul deciziei la Palatul...

Politică româneascăacum 5 ore

Presa internațională, cu ochii pe România după respingerea guvernului Veștea. „Criza politică se adâncește”

Cuprins: Respingerea în Parlament a guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea a atras atenția marilor agenții internaționale de presă,...

Politică româneascăacum 6 ore

SENS: Democrația din România a fost la un pas de dezastru

Partidul SENS cere tuturor liderilor politici actuali să facă un pas în spate după ce, din cauza lor, au fost...

Politică româneascăacum 7 ore

Dan Motreanu: Guvernul trădătorilor nu a obținut votul nici după ce premierul s-a umilit în fața AUR

Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu spune, luni noaptea, că Guvernul Veștea nu a obținut voturile necesare în Parlament, deși premierul desemnat...

Politică româneascăacum 8 ore

Cristian Pîrvulescu: Cel mai mare pierzător al crizei politice legate de căderea guvernului Veştea este PSD. Singurul învingător din această confruntare este George Simion

Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că PSD este principalul înfrânt din criza declanşată de eşecul desemnării premierului Veştea, iar consecinţele se...

Politică româneascăacum 9 ore

Sebastian Burduja: Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate

Preşedintele PNL Bucureşti, Sebastian Burduja, a afirmat, luni seară, că liberalii nu se tem de alegeri anticipate dacă nu există...

Politică româneascăacum 10 ore

Sociolog: Culmea ironiei e să vezi „trădătorii” cum sunt trădaţi….

Sociologul Gelu Duminică a comentat, luni seară, rezultatul votului din Parlament, unde guvernul propus de Veştea nu a întrunit numărul...

CONSERVATORI