Politică românească
Renegocierea PNRR – România păstrează 4,7 miliarde de euro pentru autostrăzi și căi ferate: Se schimbă însă modul de decontare
Programul Național de Redresare și Reziliență al României a fost renegociat la Bruxelles. Oficialii români și cei ai UE au stabilit că România poate păstra suma de 4.7 miliarde de euro pentru autostrăzi și căi ferate.
Anunțul Ministerului Transporturilor
Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, anunță că România va păstra finanțarea de 4,7 miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență pentru proiectele de autostrăzi și căi ferate.
Potrivit acestuia, rezultatul a fost obținut în urma ultimei runde de negocieri cu Comisia Europeană, înainte de termenul-limită din luna august. Într-o postare publicată pe Facebook, oficialul afirmă că țara noastră păstrează 4,7 miliarde de euro pentru autostrăzi și căi ferate prin PNRR.
România va beneficia în continuare de întreaga componentă nerambursabilă destinată transporturilor (2,1 miliarde de euro grant). Potrivit secretarului de stat, vor continua să fie finanțate toate loturile Autostrăzii A7, pe tronsonul Focșani – Bacău – Pașcani. De asemenea, rămâne în finanțare și lotul lipsă al Autostrăzii A1 dintre Margina și Holdea.
Oficialul a anunțat că primele două loturi ale magistralei feroviare Cluj – Oradea vor fi finanțate din componenta de grant. Totodată, Autostrada Bacău – Pașcani va fi susținută din componenta de împrumut a PNRR.
Se schimbă modul de decontare a lucrărilor
Una dintre cele mai importante modificări convenite cu Executivul european vizează modul de decontare a lucrărilor. Astfel, lucrările realizate până la data de 31 august pe A7 Bacău – Pașcani și A1 Margina – Holdea vor putea fi decontate proporționat.
Potrivit oficialului, această schimbare permite ca plățile să fie efectuate în funcție de progresul lucrărilor. În aceste condiții, întârzierile nu vor mai conduce automat la pierderea unor sume importante din fondurile europene.
Perioada următoare va fi dedicată accelerării lucrărilor pe șantierele finanțate prin PNRR, pentru a atinge țintele finale asumate la 31 august. Principalele obiective rămân finalizarea cât mai rapidă a Autostrăzii A7 până la Pașcani și a ultimului tronson lipsă al Autostrăzii A1 dintre Margina și Holdea, astfel încât România să valorifice integral fondurile disponibile prin PNRR.
Politică românească
Una dintre variantele propuse de Kelemen Hunor prinde contur la Cotroceni: „Așa am înțeles eu. Sper că am înțeles bine”
Parlamentarul neafiliat Dumitru Coarnă a declarat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că din discuțiile purtate cu președintele Nicușor Dan a înțeles că viitoarea propunere de premier ar urma să vină din partea PSD, partidul care deține cel mai mare număr de parlamentari.
Coarnă a susținut că o astfel de variantă ar respecta prevederile constituționale privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru și a sugerat că se conturează un scenariu de guvern minoritar susținut în Parlament.
Dumitru Coarnă: „Am înțeles că va fi un guvern monocolor PSD”
După consultările de la Cotroceni, parlamentarul neafiliat a afirmat că PSD ar putea primi mandatul de a forma viitorul Executiv.
„Se pare că va fi un guvern monocolor PSD şi o să vedem susţinerea. (…) Aşa am înţeles eu. Au fost discuţii ample”, a spus el.
Dumitru Coarnă a explicat că a ridicat în cadrul discuțiilor problema respectării articolului 103 din Constituție, care prevede consultarea partidelor parlamentare pentru desemnarea candidatului la funcția de premier.
„Eu am întrebat în mod punctual – că a insistat pe un guvern minoritar – şi eu am întrebat, dacă totuşi e un guvern minoritar, respectăm 103, adică să merg la partidul care are cei mai mulţi parlamentari. Şi aici, sigur, e PSD cu 128”, a continuat aceasta
Potrivit lui Coarnă, răspunsurile primite în cadrul consultărilor l-au făcut să creadă că PSD este favorit pentru a desemna viitorul premier.
„Am înţeles că da, desemnarea să vină din această zonă şi că o să fie un guvern monocolor. Aşa am înţeles eu. Sper că am înţeles bine. De regulă, înţeleg bine”, a spus acesta.
Scenariul privind un guvern minoritar PSD, confirmat şi de deputatul Andrei Csillag
Scenariul privind un guvern minoritar PSD a fost confirmat şi de deputatul Andrei Csillag.
„Din câte am înţeles de la domnul preşedinte, o să fie un guvern minoritar, format cu un premier de la PSD, cu susţinerea PNL şi UDMR”, a declarat el.
Deputatul Robert Alecu a transmis că Partidul Acţiunea Conservatoare respinge susţinerea unui guvern minoritar, apreciind că acesta va deveni „unealta celorlalte partide” pentru campanie electorală.
El a susţinut că preşedintele Nicuşor Dan ar fi declarat în cadrul consultărilor că Adrian Veştea avea susţinerea unei majorităţi parlamentare la momentul nominalizării pentru funcţia de prim-ministru.
„Nu credem că un partid şi un guvern minoritar poate lua măsurile de care are nevoie statul român. Cred că primul şi al doilea partid în ponderea parlamentară ar trebui să ajungă la un numitor comun şi să propună un guvern solid, lucru care nu pare a se coagula. Din acest motiv, considerăm că decizia cea mai bună şi cea mai onestă este întoarcerea la voinţa poporului şi declanşarea alegerilor anticipate”, a apreciat Robert Alecu.
Aurora-Tasica Simu a salutat faptul că preşedintele s-a consultat cu parlamentarii neafiliaţi, menţionând însă că Andrei Veştea, care fusese nominalizat pentru funcţia de prim-ministru, nu a făcut acelaşi lucru.
„Am votat împotrivă şi pentru că programul de guvernare cu care a venit a fost acelaşi ca şi programul de guvernare dinainte, fără măsuri concrete pentru români. I-am transmis domnului preşedinte că vom susţine acel guvern care vine cu soluţii bune pentru români şi pentru România. (…) Trebuie să avem un guvern responsabil, să acţioneze atunci când ţara noastră este atacată şi doar printr-o minune nu rămânem fără portul Constanţa”, a spus deputata.
Kelemen Hunor i-a propus lui Nicușor Dan trei variante pentru viitorul guvern
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a spus, marți, la finalul consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că i-a prezentat două variante de guvern minoritar și o a treia variantă de guvern „cu o majoritate foarte subțire”.
Kelemen Hunor a spus că, din punctul său de vedere, refacerea coaliției nu mai este posibilă: „Am pierdut orice speranță astăzi să avem înțelepciunea de a reface vechea coaliție”.
„Sigur, sunt două variante pentru guvern minoritar. Prima variantă este un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, susținut transparent pe bază de înțelegere de PSD, dar am înțeles că domnul Grindeanu a exclus această variantă.
A doua variantă de guvern minoritar – guvern monocolor PSD, susținut de PNL și UDMR și bineînțeles tot grupul PNL, inclusiv cei care au făcut parte și au votat Guvernul Veștea, fiindcă altfel nu iese la socoteală, plus minoritățile etnice, tot pe bază de înțelegere, de susținere parlamentară”, a declarat liderul UDMR.
El a spus că a treia variantă pe care i-a prezentat-o președintelui ar fi un guvern „cu o majoritate foarte, foarte subțire, dar asta ar însemna iarăși o renunțare la orgolii, egouri mai puține și înțelepciune mai multă”: „Adică acel guvern, acea coaliție care a funcționat până în iunie 2025 – PSD, PNL, UDMR, plus grupul minorităților. Asta ar asigura o stabilitate mai bună și o posibilitate de a pune în aplicare tot ce ne așteaptă în acest an, inclusiv bugetul anului 2027.
Potrivit acestuia, oricare dintre aceste variante trebuie începută cu un acord politic între partidele parlamentare înainte de nominalizarea unui premier.
„De ce vă spun acest lucru? Fiindcă am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om și dorește să formeze o majoritate, spațiul de manevră se schimbă.
Prima dată partidele trebuie să se înțeleagă, dacă vorbim de o susținere parlamentară. Indiferent dacă e vorba de un guvern minoritar de un fel sau de un alt fel sau un guvern cu o majoritate extrem de mică, trebuie un acord politic și, bineînțeles, după ce există acest acord politic, se poate închide procedura relativ repede, până la începutul săptămânii viitoare, deci până la sfârșitul lunii iunie.
Aste este ce am prezentat noi președintelui și în continuare vom vedea care va fi decizia dânsului, dacă face o nominalizare azi, mâine sau dacă lasă timp partidelor să ajungă la o înțelegere parlamentară”, a adăugat președintele UDMR.
Politică românească
VIDEO 13 filiale din PNL au fost decapitate: Lideri din aripa Veștea au fost maziliți la ordinul lui Ilie Bolojan
Deputatul PNL, Ionel Bogdan, a anunțat, în urma Biroului Permanent al PNL, că nu mai puțin de 13 conduceri ale filialelor PNL au fost decapitate. În urma Congresului Extraordinar, toți președinții de filiale ai PNL rămăseseră interimari, iar pentru cele 13 filiale nu s-a mai prelungit mandatul.
La Brașov și la Ilfov revin Petrache și Scripcaru
Cu această ocazie, lideri din garda veche a PNL revin pe cai mari, cei mai importanți fiind Marian Petrache la Ilfov și George Scripcaru la Brașov. În ceea ce privește sectoarele 2, 3, 4 și 5 din București, liderii acestora vor fi înlocuiți, dar într-o ședință ulterioară pentru că este nevoie și de acordul filialelor.
în BPN-ul PNL, s-a luat decizia schimbării din funcție a liderului PNL, Thuma Hubert, iar în locul acestuia va veni fostul lider al PNL Ilfov, Marian Petrache.
De asemenea, în locul lui Adrian Veștea de la Brașov va veni George Scripcaru, fostul lider al filialei.
13 filiale PNL au fost decapitate
”A doua discuție a fost legată filialele care intră într-un proces de reorganizare, în urma discuției de astăzi. Așa cum știți, în urma Congresului, toate filialele au rămas într-un fel de interimar. Avem 49 de filiale, iar pentru 13 dintre
Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov și sectoarele 2,3,4 și 5 din București
Nu au îndeplinit următoarele condiții:
-
Nu au respectat deciziile PNL
-
Nu au participat la congres și chiar au împiedicat participarea delegaților la Congres.
Sunt mai multe motive pentru care aceste filiale nu ar fi trebuit să aibă mandatul prelungit, dar acestea două sunt cele mai importante.”, a spus Ionel Bogdan.
Politică românească
VIDEO PNL revendică scenariul anunțat de Nicușor Dan: „Sperăm să concretizăm un astfel de acord”
Deputatul PNL Ionel Bogdan susține că scenariul unui guvern politic minoritar, anunțat marți seară de președintele Nicușor Dan după consultările de la Palatul Cotroceni, a fost propus de liberali încă de la Congresul extraordinar al partidului.
Reacția liberalului vine după ce șeful statului a transmis că varianta care pare să se contureze pentru depășirea crizei politice este formarea unui guvern minoritar susținut printr-un acord parlamentar negociat în prealabil.
Deputatul PNL a afirmat că propunerea privind un acord parlamentar și un guvern minoritar a fost avansată de liberali înainte ca Guvernul Veștea să fie respins în Parlament.
„Noi am lansat aceste teme, aceste variante propuse de PNL încă de duminică, când încă nu aveam un guvern picat la votul Parlamentului. Deci, iată că astăzi au și fost consultări la Cotroceni. Sperăm ca mâine, poimâine să concretizăm un astfel de acord. Noi sperăm să fie cât mai repede”, a spus Ionel Bogdan.
„România are nevoie de un Guvern”
„România are nevoie de un Guvern, România trebuie să aibă un Guvern, de aceea am pus pe masă două variante. De aceea, noi vom sprijini doar sprijinirea unui Guvern, dar nu un sprijin permanent. Nu vom intra la guvernare alături de PSD. Sperăm ca până săptămâna viitoare, Nicușor Dan să aleagă una dintre cele 2 guverne. Dacă vom avea un acord politic, atunci vom avea și un acord pentru ca perioadă de timp să nu se depună moțiuni de cenzură. Repet, pentru o perioadă limitată de timp, șase luni considerăm că este un termen rezonabil. Este nevoie de un Guvern, pentru că avem de implementat măsurile din PNRR, măsuri esențiale pentru România”, a mai spus el.
Nicușor Dan: „Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar”
La finalul consultărilor cu partidele parlamentare, președintele Nicușor Dan a anunțat că soluția care întrunește cel mai mare grad de susținere este formarea unui executiv minoritar, sprijinit printr-un acord parlamentar.
„Am avut astăzi consultări cu partidele şi grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluţii de deblocare a crizei politice în care ne aflam. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a scris, marţi seară, pe reţeaua X, preşedintele Nicuşor Dan.
-
Conservatori Europeniacum 6 luniExperiența mea la Atreju Roma – o onoare de a reprezenta România în familia conservatoare europeană
-
Claudiu Târziuacum 5 luniCum câștigă statul din majorarea salariului minim
-
EDITORIALacum 7 luniEDITORIAL Conservatorism vs. Suveranism: două direcții, aceeași confuzie?
-
Claudiu Târziuacum 5 luniClaudiu Târziu: „Nu românii trebuie să plătească jaful din pandemie”
-
Politică româneascăacum 5 luniClaudiu Manda, despre acordul Mercosur: ‘La noi nu a existat o dezbatere publică’
-
Politică româneascăacum 5 luni‘Opriți istoria. Cobor la stația Doamne Ferește’ – Mircea Dinescu îl ‘face praf’ pe George Simion după episodul cu tortul
-
Politică româneascăacum 7 luniVIDEO Nicușor Dan, mesaj-surpriză la întâlnirea cu diaspora din Franța: ‘România are azi maturitatea de a se autoevalua. A început reconcilierea dintre administrație și societate’
-
Politică româneascăacum 5 luniVIDEO Avocata PNL ridicată după flagrantul DNA dusă cu escortă la spital în febra audierilor – Acesteia i s-a făcut rău în fața procurorilor – Avocatul a explicat că femeia e cunoscută cu probleme medicale
