Politică românească
Lucian Bode explică de ce nu demisionează din PNL: S-a ajuns mult prea departe
Lucian Bode reacționează după ce ultimatumul pe care PNL i l-a impus să demisioneze din partid a expirat. Deputatul PNL Lucian Bode spune că s-a ajuns mult prea departe, iar în doar două săptămâni PNL a reuşit ”să se degradeze atât de mult”.
Mulți m-au întrebat ce fac
”Simbolul care nu mai seamănă cu PNL. Mulţi m-au întrebat ce fac. Azi, la ora 12:00, mă uitam la desenul acesta (n.r. – cu sigla PNL) primit pe 5 iunie de la fetiţa mea şi îmi aminteam de entuziasmul şi încrederea cu care vorbeam cândva despre PNL. În doar două săptămâni, partidul a reuşit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcţiei ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de azi. S-a ajuns mult prea departe, iar felul în care s-au luat deciziile în ultima perioadă spune totul despre ruptura dintre ceea ce promiteam oamenilor şi ceea ce vedem acum în interiorul partidului”, a scris el pe Facebook.
Congresul PNL cere demisia lui Adrian Veștea, Rareș Bogdan, Lucian Bode, Hubert Thuma și Alina Gorghiu. Liberalii care intră într-un guvern cu PSD vor fi excluși
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat duminică două hotărâri cu efecte explozive asupra scenei politice și a viitorului partidului. Liberalii au decis că orice membru care votează, susține sau participă la formarea unui guvern alături de PSD se plasează în afara liniei politice stabilite de partid și riscă excluderea. În același timp, Congresul a cerut demisia lui Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, amenințând cu declanșarea procedurilor de excludere dacă aceștia nu părăsesc partidul până luni, la ora 12:00.
Politică românească
Adrian Veștea a decis să meargă la sediul AUR: Merge să negocieze cu George Simion, după condițiile impuse de liderul AUR
Premierul desemnat Adrian Veștea anunță că va merge la o discuție cu liderul AUR, George Simion. Acesta a avut, luni, o declarație prin care i-a transmis că-l așteaptă la sediul AUR, până la ora 20.00, și doar dacă vine ar putea spera să primească voturile de la AUR.
Adrian Veștea merge la discuții cu George Simion
”Sunt un om al dialogului și al consensului.
Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României.”, a anunțat Adrian Veștea.
Decizia lui Adrian Veștea vine în condițiile în care devine tot mai clar că nu va reuși să strângă cele 233 de voturi necesare pentru învestirea Guvernului, fără voturile de la AUR.
George Simion îl cheamă pe Veștea la sediul AUR, dacă vrea voturile partidului său
Președintele AUR, George Simion, a declarat luni că partidul său nu susține Guvernul Veștea. Totuși, el l-a invitat pe Adrian Veștea la sediul AUR luni, până la ora 20.00. Este nevoie de reconciliere națională și, din câte am auzit de la posturile de televiziune, este nevoie de AUR, a spus Simion.
George Simion a declarat luni în cadrul unei conferințe de presă că partidul său nu sprijină noul Guvern. Totuși, el l-a invitat pe Adrian Veștea la sediul AUR.
„Îl așteptăm pe domnul Veștea la sediul AUR până la ora 20.00”, a transmis Simion.
El a explicat de ce vrea să discute cu Veștea.
„Este nevoie de reconciliere națională și din câte am auzit de la posturile de televiziune este nevoie de AUR (…) Diseară dacă va exista un vot, cu un premier care nu a venit să ne consulte, nu va beneficia de votul AUR. (…) Consecințele acestei guvernări păguboase trebuie înlăturate, programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat”, a adăugat George Simion.
Președintele AUR a mai spus că parlamentarii săi au primit recomandarea să iasă din sală în momentul votului.
„În AUR nu sunt trădători (…) atitudinea noastră este de a ieși din sală”, a precizat Simion.
De asemenea, Simion i-a cerut lui Veștea să renunțe la mandat sau să amâne votul pentru săptămâna viitoare.
Politică românească
VIDEO George Simion îi așteaptă ”cu căciula-n mână” pe Adrian Veștea și Nicușor Dan: Împăratul este gol!
Liderul AUR, George Simion, a explicat faptul că mesajul partidului este unul de reconciliere națională, dar își dorește ca Adrian Veștea și Nicușor Dan să vină către conducerea partidului pentru a cere sprijin. Simion l-a numit pe Nicușor Dan ”împărat gol” și a spus că a avertizat încă din campania electorală că acesta minte și nu-și va respecta angajamentele.
George Simion: AUR este dispus la dialog
”Noi suntem dispuși la diagol, mesajul nostru este de reconciliere națională. Noi suntem dispuși să dialogăm, să discutăm.
În funcție de discuția pe care o vom purta cu domnul Veștea, în funcție de ceea ce va prezenta domnul Nicușor Dan, noi vom decide în consecință.
Înțelegem că în politică este nevoie de dialog, dar înțelegem și că în politică există moțiune de cenzură, suspendarea președintelui, acestea sunt instrumente constituționale.
O să-l aștept pe domnul Veștea și declarațiile domnului nicușor Dan. Noi ne-am bucura să fie și o altă numire, să fie un premier AUR. Nu înțelegem multe lucruri, de ce se fragmentează partide, de ce sunt propuși oameni despre care nici măcar nu s-a discutat în consultările de la Cotroceni. Sunt multe lucruri pe care noi nu le putem înțelege astăzi.
Le doresc tuturor să le dea gândul cel bun! Noi nu ne trădăm alegătorii, în AUR nu sunt trădători”, a spus George Simion.”, a explicat liderul AUR.
George Simion: Nu au existat discuții, deci nu există voturi
”Eu nu vreau nimic! Nu vreau să mă văd cu domnul Veștea, eu mi-am arătat disponibilitatea la dialog. Nu a existat un astfel de dialog, nu a existat un astfel de apel telefonic, deci nu există voturi.”, a mai spus liderul AUR.
Simion: Veștea să-și depună mandatul
Liderul AUR i-a cerut premierului desemnat Adrian Veștea să-și depună mandatul, iar premierului interimar Ilie Bolojan să plece de la Palatul Victoria.
”Domnul Veștea trebuie să-și depună mandatul sau să ducă acest vot pentru săptămâna viitoare, pentru că acum nu are voturile necesare.
Eu vă spuneam în campania electorală: nu îl credeți pe Nicușor Dan, vedeți că vă minte. Eram precum acel copil care le spunea tuturor că împăratul este gol. Am avut dreptate cu tot ceea ce v-am spus despre Nicușor Dan.
Domnul Bolojan, dacă vrea să dea dovadă de decență, pentru că a falimentat țara, eu nu fac procese de conștiință, îi cerem să părăsească de urgență Palatul Victoria. Ar fi bine să facă și el un pas în față”, a conchis liderul AUR.
Politică românească
A expirat ultimatumul pentru liberalii din „tabăra Veștea”. Cine va fi dat afară din PNL
Ultimatumul dat de PNL celor cinci liberali din „Tabără Veștea” de a demisiona din formațiunea politică a expirat luni, la ora 12:00. Ca urmare, aceştia pot fi excluși din partid.
Una prevede că participarea membrilor partidului la construcţia unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veştea, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Hubert Thuma şi Alinei Gorghiu.
„Congresul Partidului Naţional Liberal constată că: Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu au încălcat în mod repetat obligaţia de a apăra opţiunile politice şi deciziile adoptate de Partidul Naţional Liberal, participând la acţiuni şi demersuri contrare interesului partidului.
Totodată, Congresul PNL reţine responsabilitatea politică a lui Lucian Bode pentru situaţia financiară gravă în care se află Partidul Naţional Liberal la finalul mandatului său de secretar general. În consecinţă, Congresul întrunit astăzi le solicită demisia din calitatea de membri ai Partidului Naţional Liberal.
În situaţia în care persoanele menţionate nu îşi vor prezenta demisia până mâine, 22 iunie, ora 12:00, Congresul mandatează Biroul Permanent Naţional şi Consiliul Naţional să dispună măsurile statutare necesare, respectiv declanşarea procedurilor de excludere, în conformitate cu prevederile statutului Partidului Naţional Liberal”, se arată în rezoluţia adoptată duminică.
Ce au spus Lucian Bode și Alina Gorghiu
Lucian Bode, fost secretar general al PNL, a anunţat că nu are niciun motiv pentru a-şi da demisia, afirmând că un partid care îşi exclude vocile critice nu se reformează, ci „îşi pregăteşte eşecul în surdină’”.
Duminică, Alina Gorghiu a declarat că aceste decizii „abuzive” vor fi contestate, susţinând că „adâncesc o ruptură” pe care ea o refuză. „Sunt din 2001 în partid şi am trecut prin mulţi preşedinţi, inclusiv eu am avut un mandat de doi ani.
Nu suntem niciunul dintre noi de acord cu abuzurile actualei conduceri şi nu mai impresionează pe nimeni aceste ameninţări cu excluderi sau solicitări de demisii care, din păcate, şi asta o spun cu toată responsabilitatea, nu rezolvă nici problema Partidului Naţional Liberal, nu rezolvă nici problema ţării.
Sunt nişte decizii pe care, aşa cum am anunţat public, le vom contesta, dar cu părere de rău pentru fiecare membru al acestui Partid Naţional Liberal, aceste decizii abuzive adâncesc o ruptură pe care eu o refuz’”, a spus ea.
Alina Gorghiu ar urma să deţină o funcţie de vicepremier în Guvernul Veştea.
-
Conservatori Europeniacum 6 luniExperiența mea la Atreju Roma – o onoare de a reprezenta România în familia conservatoare europeană
-
Claudiu Târziuacum 5 luniCum câștigă statul din majorarea salariului minim
-
EDITORIALacum 7 luniEDITORIAL Conservatorism vs. Suveranism: două direcții, aceeași confuzie?
-
Claudiu Târziuacum 5 luniClaudiu Târziu: „Nu românii trebuie să plătească jaful din pandemie”
-
Politică româneascăacum 5 luniClaudiu Manda, despre acordul Mercosur: ‘La noi nu a existat o dezbatere publică’
-
Politică româneascăacum 5 luni‘Opriți istoria. Cobor la stația Doamne Ferește’ – Mircea Dinescu îl ‘face praf’ pe George Simion după episodul cu tortul
-
Politică româneascăacum 7 luniVIDEO Nicușor Dan, mesaj-surpriză la întâlnirea cu diaspora din Franța: ‘România are azi maturitatea de a se autoevalua. A început reconcilierea dintre administrație și societate’
-
Politică româneascăacum 5 luniVIDEO Avocata PNL ridicată după flagrantul DNA dusă cu escortă la spital în febra audierilor – Acesteia i s-a făcut rău în fața procurorilor – Avocatul a explicat că femeia e cunoscută cu probleme medicale
