Connect with us

Politică românească

Andrei Gușă (AUR), după ce Guvernul Veștea nu a trecut în Parlament: „Nicușor Dan a pierdut ocazia prin care putea să renormalizeze viața politică!”

Publicat

pe

Parlamentarul AUR Andrei Gușă și-a motivat gestul de a pleca de la votul care privea Guvernul Adrian Veștea. „Dacă votul ar fi fost lăsat la libera apreciere a parlamentarilor, eu aș fi votat pentru învestirea guvernului”, mărturisește Gușă, conform SolidNews.ro.

Argumentele aduse de Andrei Gușă

„Votul de ieri a fost despre o alegere simplă: continuarea sistemului care a adus România în criză sau șansa unei schimbări de direcție. Din păcate, această șansă a fost ratată”, punctează Gușă.

„Dacă votul ar fi fost lăsat la libera apreciere a parlamentarilor, eu aș fi votat pentru învestirea guvernului. Mi-am exprimat această poziție inclusiv în cadrul Biroului Național de Conducere, în calitatea mea de vicepreședinte al partidului. Am considerat că prioritatea numărul unu pentru patrioții români este scoaterea lui Ilie Bolojan, a USR și a UDMR din centrul puterii executive.

În același timp, odată ce AUR a luat o decizie politică, am respectat-o fără ezitare. Dezbaterea internă este firească, dar unitatea de acțiune este obligatorie. Prin urmare, am părăsit sala alături de colegii mei.

Problema nu este însă ce am făcut eu sau ce a făcut AUR. Problema este că sistemul s-a închis din nou în fața unei soluții politice care putea schimba raportul de forțe din România.

AUR nu a fost combătut prin argumente, ci prin izolare. Nu s-a dorit negociere, nu s-a dorit dialog și nu s-a dorit recunoașterea faptului că milioane de români au trimis acest partid în Parlament pentru a fi reprezentate interesele lor”, spune Andrei Gușă.

Arată cu degetul spre Nicușor Dan

„În această situație, responsabilitatea principală îi aparține lui Nicușor Dan.

Președintele avea ocazia să contribuie la renormalizarea vieții politice și să demonstreze că este președintele tuturor românilor. Avea ocazia să depășească reflexele de campanie și să accepte un dialog firesc cu principala forță de opoziție. A ales contrariul.

Prin refuzul său de a face cel mai mic pas către normalitate politică și prin menținerea unei poziționări constant anti-AUR, Nicușor Dan a preferat conservarea actualului sistem în locul unei soluții care ar fi putut deschide o nouă etapă pentru România.

Rezultatul îl vedem astăzi: partidă soroșistă rămâne la putere, sub alte formule și alte etichete, dar cu aceeași agendă și cu aceleași interese. Cei care au îndatorat România, au blocat dezvoltarea ei și au tratat interesul național ca pe o temă secundară își păstrează influența asupra guvernării.

Românii trebuie să știe un lucru: această situație nu este consecința lipsei unei alternative, ci a refuzului sistemului de a accepta o negociere politică reală și a refuzului lui Nicușor Dan de a acționa ca un președinte al tuturor românilor.

Cei care au blocat această șansă trebuie să își asume și responsabilitatea pentru ceea ce urmează”, a concluzionat Andrei Gușă.

Context: ce urmează?

Guvernul propus de Adrian Veştea nu a reuşit să primească voturile necesare pentru învestire. Cabinetul Veştea a primit 189 de voturi ”pentru”, deşi avea nevoie de minim 233.

Preşedintele Nicuşor Dan va avea, marţi, noi consultări cu partidele şi formaţiunile politice parlamentare pentru desemnarea unui candidat la funcţia de premier. Consultările vor începe la ora 13.00, primii invitaţi fiind reprezentanţii PSD, urmaţi de cei ai AUR şi PNL.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Politică românească

Gheorghe Piperea înștiințează instituțiile UE pentru că Ilie Bolojan refuză să plece din funcție: E nevoie de alt om să gestioneze anticipatele

Publicat

pe

Europarlamentarul Gheorghe Piperea spune că va înștiința instituțiile UE din cauză că Ilie Bolojan refuză să plece din fucție. E nevoie ca altcineva să gestioneze discuțiile cu UE și organizarea unor alegeri anticipate.

Mesajul lui Piperea

„Au trecut deja cele 45 de zile de interimat al lui Bolojan.

Solicit public plecarea dlui Bolojan de la Palatul Victoria, lăsând în locul său un membru al guvernului care să asigure gestiunea curentă a treburilor guvernamentale și, eventual, alegerile anticipate.

Pentru această solicitare, în afară de textele exprese ale Constituției, există o motivație suplimentară.

În Consiliul UE se iau decizii noi, importante, care obligă România. De exemplu, se aprobă împrumuturi militare și pentru țări terțe, se derulează negocieri pentru aderarea la UE a unor state acceptate la negocieri, se scriu și adoptă proiecte de reglementări la care Consiliul este co-legiuitor, alături de Parlamentul UE, se decide în chestiuni de geo-politică și militare etc.

Toate acestea sunt decizii, sunt inițiative legislative noi, sunt componente strategice ale poziției României în UE, iar nu simple acte de administrare curentă a treburilor statului și guvernului.

De aceea, Bolojan și miniștrii săi nu mai au căderea de a ne reprezenta.

Urmează ca de această situație să fie înștiințate instituțiile UE, cărora li se vor solicita măsuri de reglare a situației precare în care Dan, Bolojan și Grindeanu, PRITEJAȚII LOR, au pus România”, scrie Piperea pe Facebook.

Nicușor Dan anunță consultări cu partidele

Președintele Nicușor Dan anunță, marți, noi consultări cu partidele politice pentru desemnarea unui nou premier care să poată strânge o majoritate în Parlament, după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar Adrian Veștea nu a adunat majoirtatea necesară.

„În temeiul prevederilor art. 103 alin. (1) din Constituția României, Președintele României, Nicușor Dan, va invita la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor și formațiunilor politice reprezentate în Parlamentul României, pentru consultări privind desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru”, transmite Administrația Prezidențială.

Consultările vor avea loc marți, 23 iunie 2026, după următorul program:

• Ora 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD);
• Ora 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
• Ora 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL);
• Ora 14:30 – Uniunea Salvați România (USR);
• Ora 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
• Ora 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
• Ora 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS);
• Ora 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT);
• Ora 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România;
• Ora 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România;
• Ora 18:00 – Parlamentarii neafiliați.

Citeste in continuare

Politică românească

Jocul periculos al PNL: Bolojan scapă de adversari, dar partidul riscă să rămână mai slab în Parlament și descoperit în teritoriu

Publicat

pe

PNL se pregătește să facă o epurare masivă în partid, după votul dat de o parte dintre liberali în favoarea Guvernului Adrian Veștea. Potrivit unor surse politice, cel puțin 18 nume grele (parlamentari, lideri locali și un europarlamentar) ar urma să fie excluse din partid de noua conducere liberală, instalată duminică la congresul extraordinar.

Decizia ar marca victoria internă a taberei Ilie Bolojan asupra grupării care a contestat linia oficială a partidului și a susținut formula guvernamentală propusă de Adrian Veștea. Numai că mișcarea, deși poate părea o demonstrație de forță, vine cu riscuri majore pentru PNL: partidul ar scăpa de adversarii interni ai lui Bolojan, dar ar putea pierde influență parlamentară și control în organizații-cheie din teritoriu, exact într-un moment în care scenariul alegerilor anticipate este discutat tot mai des în culisele politicii.

Lista neagră din PNL

Surse politice susțin că pe lista celor care urmează să fie excluși se află parlamentarii liberali care au votat pentru Guvernul Veștea: Cătălin Predoiu, Monica Anisie, Sorin Câmpeanu, Nicoleta Pauliuc, Mihai Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Eduard Mititelu, Ciprian Pandea, Răzvan Prișcă, Sebastian Rusu și Ionuț Stroe.

Pe aceeași listă se află și lideri locali cu greutate: Adrian Veștea, președintele Consiliului Județean Brașov, și Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov. Ultimul nume vizat este europarlamentarul Rareș Bogdan.

Excluderile ar putea să fie operate chiar în ședința de marți a noii conduceri PNL, stabilită după congresul extraordinar de duminică. Tot atunci, potrivit surselor citate, liberalii ar urma să numească noi conduceri interimare în organizațiile județene controlate până acum de liderii vizați de sancțiuni.

Bolojan câștigă partidul, dar poate pierde bucăți din el

Din punct de vedere intern, mesajul taberei Bolojan este că nu tolerează indisciplina și că deciziile partidului sunt obligatorii pentru toți, inclusiv pentru numele grele. După votul pentru Guvernul Veștea, liberalii loiali noii conduceri vor să taie rapid orice posibilă regrupare în jurul lui Adrian Veștea, Hubert Thuma, Cătălin Predoiu, Lucian Bode, Alina Gorghiu sau Rareș Bogdan.

Numai că o asemenea operațiune are și efectul invers. PNL riscă să transforme o confruntare internă într-o ruptură politică greu de reparat. O parte dintre cei vizați nu sunt simpli membri de partid, ci parlamentari cu vot în Camera Deputaților și Senat, lideri locali cu rețele administrative, foști miniștri, șefi de organizații și oameni cu influență electorală în județe.

Cu alte cuvinte, Bolojan ar putea obține un PNL mai disciplinat, dar mai mic și mai vulnerabil.

PNL, mai slab în Parlament

Excluderea parlamentarilor nu îi lasă pe aceștia fără mandat. Deputații și senatorii vizați ar rămâne în Parlament, dar în afara PNL, ceea ce ar diminua automat forța grupurilor liberale și capacitatea partidului de a negocia.

Într-o criză politică în care fiecare vot contează, PNL riscă să își reducă singur ponderea parlamentară. Partidul ar putea pierde nu doar voturi la învestirea unui viitor guvern, ci și influență în negocierile pentru majorități, funcții, comisii, proceduri parlamentare și eventuale moțiuni.

Situația este cu atât mai delicată cu cât Guvernul Veștea a căzut la vot, iar președintele Nicușor Dan a convocat noi consultări pentru desemnarea unui alt candidat la funcția de prim-ministru. În acest context, un PNL care își exclude o parte dintre parlamentari intră la masa negocierilor cu o poziție formal mai dură, dar numeric mai slabă.

Riscul din teritoriu: organizații lăsate fără comandanți înainte de anticipate

A doua problemă, poate chiar mai importantă, este teritorială. În cazul în care se ajunge la alegeri anticipate, scenariu dorit sau acceptat inclusiv de o parte dintre liderii PNL și USR, liberalii ar putea descoperi că au sacrificat exact oamenii care controlează organizații-cheie.

Adrian Veștea are o influență majoră în Brașov, Hubert Thuma controlează o rețea politică importantă în Ilfov, iar în București mai mulți dintre liberalii vizați de excludere au greutate în organizații și în structurile electorale. La fel, în alte județe, parlamentarii aflați pe lista neagră sunt legați de filiale, primari, consilieri locali și structuri de campanie.

Pentru PNL, anticipatele nu s-ar duce doar la televizor și pe mesaje naționale, ci în secții de vot, în organizații locale, cu primari, consilieri, oameni de campanie și rețele administrative. Dacă o parte dintre aceste structuri rămân fidele liderilor excluși sau intră în pasivitate, partidul poate pierde teren exact acolo unde are nevoie de mobilizare.

Într-un asemenea scenariu, PNL ar putea ajunge să își curețe partidul de adversarii lui Bolojan, dar să intre în alegeri cu organizații slăbite, conduceri interimare fără autoritate și filiale divizate.

Citeste in continuare

Politică românească

Lider PSD: „Bolojan şi Simion sunt acelaşi aluat politic: unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice”

Publicat

pe

Deputatul Mihai Fifor, lider PSD Arad, a declarat, marţi, în contextul respingerii de către Parlament a învestirii Guvernului Veştea, că PNL – USR – UDMR şi AUR au demonstrat, ”fără echivoc”, că, dincolo de discursuri şi de etichetele ideologice, împărtăşesc aceeaşi agendă – ”puterea cu orice preţ”, relatează Agerpres.

PSD nu fuge de guvernare

Totodată, el menţionează că PSD aşteaptă consultările de la Cotroceni şi reafirmă că nu fuge de responsabilitatea guvernării.

”Aseară, în Parlamentul României, românii au avut parte de o demonstraţie de cinism politic în forma sa cea mai pură. Au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan şi a blocului de dreapta care a împins România în recesiune economică şi în criză politică şi oportunismul tranzacţional al suveranistiştilor dispuşi să joace viitorul ţării la ruletă doar pentru câteva puncte politice. Două tabere care se pretind adversare ireconciliabile, dar care au acţionat perfect sincron atunci când a fost vorba să blocheze ieşirea României din criză. Între ele, România a rămas din nou captivă. A nimănui”, a scris Fifor, pe Facebook.

Potrivit acestuia, românii au asistat la un spectacol al intereselor de partid şi al ambiţiilor personale, în care nimeni nu a mai vorbit despre economie, despre investiţii, despre nivelul de trai sau despre stabilitate.

”S-a vorbit doar despre putere. S-a votat doar pentru putere. S-a blocat o soluţie guvernamentală doar din raţiuni de putere. Nici unii, nici ceilalţi nu au nicio preocupare reală pentru românii care suportă tot mai greu deja costul unor crize politice, economice şi sociale suprapuse. Pentru ei, România poate să mai aştepte. Românii pot să mai aştepte. Economia poate să mai aştepte. Singurul lucru care nu poate aştepta este propria lor luptă pentru putere. Aseară, PNL-USR-UDMR şi AUR au demonstrat fără echivoc că, dincolo de discursuri şi de etichetele ideologice, împărtăşesc aceeaşi agendă: puterea cu orice preţ. Restul nu contează. Românii…la şi alţii”, consideră social-democratul.

În toată această perioadă, PSD a acţionat cu toată buna-credinţă şi a făcut tot ce i-a stat în puteri pentru ca România să aibă din nou un Guvern funcţional şi stabil, a adăugat el.

”Dar PSD are doar 128 de mandate în Parlament. Toţi parlamentarii PSD au fost prezenţi şi au votat cu toată responsabilitatea pentru învestirea Guvernului Veştea. Din păcate, toate celelalte partide care se declară pro-occidentale au pus orgoliul politic şi interesul partizan mai presus de binele general. Învestirea Guvernului Veştea nu a fost susţinută decât de 198 de parlamentari, mult sub cele 233 de voturi necesare. S-a văzut clar cine a vrut ca Ilie Bolojan să plece şi cine a vrut să rămână. Noi, PSD, am vrut să plece, pentru că a făcut mult prea mult rău României. Cei care au rămas în bănci sau au ieşit din sală au vrut să rămână. Culmea, plângând în acelaşi timp de grija românilor”, a spus Mihai Fifor.

Comparație între Bolojan și Simion

El atrage atenţia că România riscă să fie aruncată în categoria junk din cauza ”ambiţiilor unor oameni care au pus interesul politic înaintea interesului naţional”.

”Iar în acel moment nu vor mai conta declaraţiile revanşarde şi moralizatoare ale celor care au vorbit aseară de la tribuna Parlamentului. Va conta doar nota de plată pe care o vor achita românii. Românii au văzut aseară că Bolojan şi Simion sunt, în fond, acelaşi aluat politic. Unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice, fără să-i pese de interesul naţional. Fără un Guvern funcţional, românii sunt cei care suferă. Ei au fost trădaţi prin votul de aseară. Nimeni altcineva”, a arătat acesta.

PSD aşteaptă consultările care urmează să fie convocate de preşedintele României şi reafirmă încă o dată că nu fuge de responsabilitatea guvernării, mai scrie social-democratul.

”De la bun început, PSD a spus că este dispus să dea prim-ministrul şi să îşi asume guvernarea. Dar fără o majoritate coagulată în jurul unei soluţii responsabile, acest lucru nu a fost posibil. Spre deosebire de cei care aseară au ales jocurile de culise, calculele electorale şi conservarea propriilor poziţii, PSD rămâne preocupat de un singur lucru: ca România să aibă cât mai repede un Guvern funcţional şi stabil. Pentru că România nu mai are timp de pierdut. Iar românii nu mai pot fi ţinuţi ostaticii ambiţiilor politice ale unor lideri preocupaţi exclusiv de propria putere”, a fost mesajul lui Fifor.

Citeste in continuare

Cele mai noi știri despre conservatori

Politică româneascăacum o oră

Gheorghe Piperea înștiințează instituțiile UE pentru că Ilie Bolojan refuză să plece din funcție: E nevoie de alt om să gestioneze anticipatele

Cuprins: Europarlamentarul Gheorghe Piperea spune că va înștiința instituțiile UE din cauză că Ilie Bolojan refuză să plece din fucție....

Politică româneascăacum 2 ore

Andrei Gușă (AUR), după ce Guvernul Veștea nu a trecut în Parlament: „Nicușor Dan a pierdut ocazia prin care putea să renormalizeze viața politică!”

Cuprins: Parlamentarul AUR Andrei Gușă și-a motivat gestul de a pleca de la votul care privea Guvernul Adrian Veștea. „Dacă...

Politică româneascăacum 3 ore

Jocul periculos al PNL: Bolojan scapă de adversari, dar partidul riscă să rămână mai slab în Parlament și descoperit în teritoriu

Cuprins: PNL se pregătește să facă o epurare masivă în partid, după votul dat de o parte dintre liberali în...

Politică româneascăacum 4 ore

Lider PSD: „Bolojan şi Simion sunt acelaşi aluat politic: unul împinge România spre junk, agăţat cu disperare de putere, iar celălalt tranzacţionează orice”

Cuprins: Deputatul Mihai Fifor, lider PSD Arad, a declarat, marţi, în contextul respingerii de către Parlament a învestirii Guvernului Veştea,...

Politică româneascăacum 5 ore

Există două variante de Guvern minoritar: cum arată matematica parlamentară

Cuprins: Senatorul Gabriela Horga, vicepreşedinte la PNL, spune, după ce „guvernul trădătorilor” a picat în Parlament, că acum există două...

Politică româneascăacum 6 ore

Parlamentul a spus „nu”. Ce opțiuni are acum președintele după ce negocierile se mută din nou la Cotroceni

Cuprins: Respingerea Guvernului Veștea în Parlament redeschide negocierile pentru formarea unei majorități și mută din nou centrul deciziei la Palatul...

Politică româneascăacum 7 ore

Presa internațională, cu ochii pe România după respingerea guvernului Veștea. „Criza politică se adâncește”

Cuprins: Respingerea în Parlament a guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea a atras atenția marilor agenții internaționale de presă,...

Politică româneascăacum 8 ore

SENS: Democrația din România a fost la un pas de dezastru

Partidul SENS cere tuturor liderilor politici actuali să facă un pas în spate după ce, din cauza lor, au fost...

Politică româneascăacum 9 ore

Dan Motreanu: Guvernul trădătorilor nu a obținut votul nici după ce premierul s-a umilit în fața AUR

Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu spune, luni noaptea, că Guvernul Veștea nu a obținut voturile necesare în Parlament, deși premierul desemnat...

Politică româneascăacum 10 ore

Cristian Pîrvulescu: Cel mai mare pierzător al crizei politice legate de căderea guvernului Veştea este PSD. Singurul învingător din această confruntare este George Simion

Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că PSD este principalul înfrânt din criza declanşată de eşecul desemnării premierului Veştea, iar consecinţele se...

CONSERVATORI