Politică românească
Kelemen Hunor, analiză sumbră pentru România: Riscăm o recesiune economică cruntă
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, susține că favorit în acest moment ar fi învestirea unui Guvern monocolor condus de PSD, iar acesta trebuie trecut cât mai rapid prin Parlament ”duminică seara sau luni”. Liderul UDMR a precizat că în protocolul care va fi semnat între partidele de guvernare ar trebui prevăzute o serie de măsuri economice, inclusiv scăderea TVA de la 21% la 19%, altfel România riscă o recesiune economică cruntă.
Kelemen Hunor vrea scăderea TVA la 19%
”Din punctul meu de vedere, da. Nu cred că anul ăsta se poate, dar în 2027 trebuie să luăm în considerare. România are o economie mult prea mult bazată pe consum, până nu vom reuși să creștem producția, nu putem sta cu un TVA de 21%, nu este deloc productiv.
Din punctul meu de vedere trebuie să ne întoarcem la 19%, dar știu că nu se poate de pe o zi pe alta. Este necesar să luăm măsuri economice importante.
Există în acest moment riscul să intrăm într-o recesiune cruntă și asta nu este deloc de dorit
Eu, când discutam despre susținerea unui guvern monocolor PSD, mă gândesc că toate aceste elemente economice expuse mai devreme trebuie introduse în protocol. Poate nu pentru 2026, dar pentru 2027 încolo ar trebui incluse.
În 2027 va trebui semnat un alt acord parlamentar pentru acest guvern, pentru că altfel nu va rezista.
Guvern PSD, votat duminică sau luni
Întrebat când s-ar putea da votul pentru noul Guvern, Kelemen Hunor a spus că ”duminică sau luni”.
Marțea viitoare cel târziu, dar eu mi-aș dori duminică sau luni să avem un vot în Parlament (…) Mâine vor fi întâlniri politice, nu s-au stabilit toate detaliile, dar cu toții ne dorim să încheiem această etapă și sigur ne vom întâlni pentru a discuta.
”Trăim în România, nu se pune problema, încă nu suntem în faza în care cel mai mic partid UDMR să fie premier”, a mai spus Kelemen Hunor.
Politică românească
„Nu a dansat nimeni pe masă”. Dominic Fritz (USR) dezvăluie atmosfera de la consultările cu Nicușor Dan
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat că întâlnirea avută marți cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, în cadrul consultărilor pentru desemnarea unui nou premier, s-a desfășurat într-o atmosferă sobră, pe fondul crizei politice generate de eșecul învestirii Guvernului Veștea.
Liderul USR a precizat că discuțiile au fost scurte și că toate părțile implicate sunt conștiente de gravitatea momentului politic.
Dominic Fritz: „Nu a dansat nimeni pe masă”
Întrebat la Euronews cum s-au desfășurat consultările de la Cotroceni, Dominic Fritz a explicat că întâlnirea cu șeful statului a durat aproximativ 15-20 de minute.
”A fost o întâlnire destul de scurtă. A fost mai scurt decât celelalte consultări. A durat 15 sau 20 de minute. Nu a dansat nimeni pe masă, pentru că suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”, a explicat Dominic Fritz.
Șeful USR a admis că există diferențe de abordare între partidele politice și președinte în privința soluțiilor pentru depășirea blocajului politic.
”În acelaşi timp, e normal că preşedintele are un alt rol, decât avem noi ca partid politic. Constituţional, comunicaţional, politic, avem roluri diferite”, a spus el.
USR vrea să facă parte din viitoarea soluție de guvernare
Dominic Fritz a transmis că formațiunea pe care o conduce este dispusă să participe la găsirea unei soluții pentru formarea noului Executiv, însă aceasta trebuie să răspundă intereselor României.
”Şi da, cred că şi pentru preşedinte, la fel ca şi pentru toată ţara, situaţia este una serioasă. Toţi sperăm că vom avea o soluţie în curând. Noi, încă o dată, USR, vrem să facem parte dintr-o soluţie, dar trebuie să fie o soluţie care poată să livreze ce este corect pentru România”, a adăugat Dominic Fritz.
Politică românească
Un posibil guvern PSD ar însemna „încă o farsă de guvern Veștea 2.0”, fără schimbare reală, spune deputatul USR Bogdan Rodeanu
Deputatul USR Bogdan Rodeanu critică posibilitatea formării unui guvern minoritar PSD și susține că o astfel de formulă nu ar reprezenta o schimbare reală, ci „încă o farsă de guvern Veștea 2.0”, relatează Mediafax.
„O propunere de guvern PSD nu înseamnă decât încă o farsă de guvern Veștea 2.0. Singurele diferențe sunt că Veștea era un «acoperit» PSD, iar acum PSD își va pune în frunte propriul om, cu legitimația de partid la vedere”, a scris deputatul USR Bogdan Rodeanu într-o postare pe Facebook.
„În ceea ce-i privește pe trădătorii propuși în guvern și pregătiți să susțină această formulă, nici acolo nu se schimbă mare lucru. Dacă ieri Predoiu avea carnet de partid PNL, mâine va avea carnet de partid la PSD. Funcția rămâne în continuare aceeași. Se schimbă doar explicația: ceea ce ieri era trădare, mâine devine muncă de partid”, a adăugat parlamentarul.
„Două state” în România, potrivit USR
Rodeanu afirmă că nu numele viitorului premier îl îngrijorează, ci ceea ce el descrie drept existența a „două state” în România.
„Există statul român, cel al cetățenilor care muncesc, plătesc taxe, respectă legea și își pun speranța că votul lor poate schimba ceva. Și există România PSD”, susține Bogdan Rodeanu.
Deputatul USR descrie „România PSD” ca pe o rețea întinsă în administrație, companii de stat, agenții și instituții care gestionează bani publici.
„O Românie care a ajuns să fie ca o iederă crescută pe zidurile statului. Te uiți la zid și nu îl mai vezi. Vezi doar planta care l-a acoperit. Funcții, instituții, agenții, companii de stat, toate legate într-o rețea care are un singur scop: să se protejeze și să se hrănească din putere, din banul public”, a scris el.
Guvern minoritar PSD, descris ca „două guverne PSD”
Rodeanu a spus că un guvern minoritar PSD ar însemna, de fapt, „două guverne PSD”: „Unul în Executiv, pe care PSD vrea să îl formeze oficial. Și încă unul în Parlament, acolo unde pesediștii lucrează deja cu AUR ori de câte ori interesul politic o cere”.
El afirmă că un asemenea cabinet nu ar putea funcționa fără o majoritate parlamentară care să îi voteze legile, bugetele și deciziile importante.
„Pentru formula «acoperită», PSD-iștii nu au strâns destule voturi. Faptul că ea poate reveni mâine sub un alt nume nu este un semn de schimbare. Nu este un semn de reformă. E aceeași minciună”, a conchis Rodeanu.
Politică românească
VIDEO Lista neagră a ”puciștilor„ din PNL: Grei ai partidului vor fi excluși, după ce au jucat în aripa Veștea
Ionel Bogdan a declarat că procedurile privind excluderea din partid a membrilor care au participat la negocieri și demersuri pentru formarea și învestirea guvernului Adrian Veștea sunt în curs de desfășurare, urmând să fie finalizate după înregistrarea noului statut al formațiunii la Tribunalul București, informează Mediafax.
PNL așteaptă validarea statutului și apoi vor începe excluderile
„Procedurile în Partidul Național Liberal au început. Este aprobat un nou statut care urmează să fie înregistrat la Tribunalul București conform normelor legale. Ulterior vom putea finaliza această procedură. Atâta timp cât aceste excluderi din partid vor fi pe noul statut, el trebuie să fie înregistrat legal la Tribunalul București”, a declarat marți parlamentarul liberal.
Întrebat despre dubla măsură privind excluderea unor membri PNL pentru susținerea guvernului Veștea și eventualele discuții cu PSD pentru votarea unui guvern minoritar, Bogdan a transmis: „Diferența este una majoră. Vorbim strict de un acord politic cu partidele politice în vederea implementării obiectivelor importante pentru România din această perioadă. Și ceea ce am spus și o spun încă o dată este că cei care au participat la acest guvern sau la încercarea de formare a acestui guvern, au încălcat deciziile Partidului Național Liberal”.
Lista neagră a ”puciștilor” din PNL
Partidul Național Liberal a decis în forurile interne excluderea liderilor care au susținut Guvernul Veștea. Astfel, din cadrul PNL ar urma să fie excluși parlamentarii Cătălin Predoiu, Monica Anisie, Sorin Câmpeanu, Nicoleta Pauliuc, Mihai Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Mititelu Eduard, Pandea Ciprian, Prișcă Răzvan, Rusu Sebastian,Ionuț Stroe , liderii locali Hubert Thuma (Ilfov) și Adrian Veștea (Brașov) și europarlamentarul Rareș Bogdan.
13 filiale PNL au fost decapitate
”A doua discuție a fost legată filialele care intră într-un proces de reorganizare, în urma discuției de astăzi. Așa cum știți, în urma Congresului, toate filialele au rămas într-un fel de interimar. Avem 49 de filiale, iar pentru 13 dintre
Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov și sectoarele 2,3,4 și 5 din București
Nu au îndeplinit următoarele condiții:
-
Nu au respectat deciziile PNL
-
Nu au participat la congres și chiar au împiedicat participarea delegaților la Congres.
Sunt mai multe motive pentru care aceste filiale nu ar fi trebuit să aibă mandatul prelungit, dar acestea două sunt cele mai importante.”, a spus Ionel Bogdan.
-
Conservatori Europeniacum 6 luniExperiența mea la Atreju Roma – o onoare de a reprezenta România în familia conservatoare europeană
-
Claudiu Târziuacum 5 luniCum câștigă statul din majorarea salariului minim
-
EDITORIALacum 7 luniEDITORIAL Conservatorism vs. Suveranism: două direcții, aceeași confuzie?
-
Claudiu Târziuacum 5 luniClaudiu Târziu: „Nu românii trebuie să plătească jaful din pandemie”
-
Politică româneascăacum 5 luniClaudiu Manda, despre acordul Mercosur: ‘La noi nu a existat o dezbatere publică’
-
Politică româneascăacum 5 luni‘Opriți istoria. Cobor la stația Doamne Ferește’ – Mircea Dinescu îl ‘face praf’ pe George Simion după episodul cu tortul
-
Politică româneascăacum 7 luniVIDEO Nicușor Dan, mesaj-surpriză la întâlnirea cu diaspora din Franța: ‘România are azi maturitatea de a se autoevalua. A început reconcilierea dintre administrație și societate’
-
Politică româneascăacum 5 luniVIDEO Avocata PNL ridicată după flagrantul DNA dusă cu escortă la spital în febra audierilor – Acesteia i s-a făcut rău în fața procurorilor – Avocatul a explicat că femeia e cunoscută cu probleme medicale
