Connect with us

Politică românească

Dan Motreanu: Guvernul trădătorilor nu a obținut votul nici după ce premierul s-a umilit în fața AUR

Publicat

pe

Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu spune, luni noaptea, că Guvernul Veștea nu a obținut voturile necesare în Parlament, deși premierul desemnat s-a umilit în fața AUR.

„Guvernul trădătorilor nu a obținut votul Parlamentului nici după ce premierul desemnat s-a umilit în fața AUR, într-o încercare disperată de a obține sprijinul acestui partid. Partidul Național Liberal nu a votat guvernul PSD-Veștea și a anunțat că nu va mai guverna cu PSD. Guvernul respins de Parlament era controlat de PSD, Adrian Veștea fiind doar o marionetă a PSD”, a fost reacția lui Dan Motreanu după votul din Parlament.

El susține că, la șase săptămâni după demiterea Guvernului Bolojan, „nu vedem o soluție care să vină de la PSD, partidul care a declanșat această criză politică”.

El arată că PNL a indicat și soluția ieșirii din criză: un acord politic prin care partidele semnatare să se angajeze ca, timp de șase luni, să respecte o serie de condiții.

„Este vorba de angajamentul oricărui guvern de a-și asuma răspunderea în Parlament pentru proiectele din PNRR, de a păstra echilibrul bugetar, de a susține programele de investiții. În condițiile în care partidele ar semna un astfel de pact național, există două variante care pot fi luate în calcul: un guvern minoritar PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR”, spune Motreanu.

Liberalul susține să sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar în mod transparent, prin noi consultări convocate de președintele țării și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii și nu pe negocieri făcute pe picior, după ce lista guvernului ajunsese deja la Parlament.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Politică românească

SENS: Democrația din România a fost la un pas de dezastru

Publicat

pe

Partidul SENS cere tuturor liderilor politici actuali să facă un pas în spate după ce, din cauza lor, au fost normalizate negocierile cu extremiștii în Parlamentul României, susține partidul într-un comunicat remis redactiei.

”Astăzi, democrația din România a fost la un pas de dezastru. Dar pericolul nu a trecut.

Ceea ce am văzut în ultimele săptămâni reprezintă una dintre cele mai grave crize politice din ultimii ani. Între iresponsabilitatea partidelor care se declară „pro-europene” și setea de putere a PSD, care a fost dispus să încerce orice, inclusiv o alianță cu AUR și restul formațiunilor extremiste, doar pentru a reveni la guvernare, încrederea românilor în instituțiile statului a scăzut și mai mult.

Guvernul Veștea nu a reușit să obțină votul Parlamentului. Dar faptul că s-a ajuns până aici spune multe despre starea politicii românești.

George Simion este, fără îndoială, unul dintre câștigătorii acestei crize. A reușit să umilească întreaga clasă politică. A demonstrat că AUR nu mai este un partid izolat, ci o forță politică în jurul căreia celelalte partide sunt dispuse să își construiască majoritățile.

În ciuda victoriei „de etapă”, nici USR și PNL nu ies bine din această poveste. Zile la rând au repetat că PSD trebuie să guverneze cu AUR dacă a decis să dea jos guvernul Bolojan. Astăzi au fost aproape să primească demonstrația practică a ceea ce înseamnă această logică politică.

Si totuși ce urmează? Va încerca un Nicușor Dan slăbit politic și cu o credibilitate serios afectată în fața tuturor celor care l-au votat să reconcilieze partidele care se numesc pro-europene?

Se va merge spre un guvern minoritar PNL-USR-UDMR condus de Ilie Bolojan și tolerat de PSD? Sau spre un guvern PSD condus de Sorin Grindeanu și tolerat de celelalte partide?

Și dacă da, unde sperăm să ajungem într-o asemenea formulă? Ne întoarcem la vremurile de tristă amintire în care guvernarea se făcea aproape exclusiv prin ordonanțe de urgență, negocieri informale și majorități construite de la o săptămână la alta?

Poate că soluția este mai simplă decât pare. Toți liderii politici care au contribuit la implozia coaliției formate anul trecut ar trebui să facă un pas în spate și să lase loc unei noi generații de negociatori. România are nevoie de un reset al forțelor democratice. Înainte ca următoarea criză să fie și ultima.”

Citeste in continuare

Politică românească

Cristian Pîrvulescu: Cel mai mare pierzător al crizei politice legate de căderea guvernului Veştea este PSD. Singurul învingător din această confruntare este George Simion

Publicat

pe

Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că PSD este principalul înfrânt din criza declanşată de eşecul desemnării premierului Veştea, iar consecinţele se vor vedea atât în plan politic, cât şi în interiorul partidului. „PSD este principalul înfrânt”, afirmă Pîrvulescu, care susţine că social-democraţii au greşit prin încercarea de a construi o majoritate pe care nu o aveau, relatează news ro

În opinia sa, după încheierea procedurii actuale, preşedintele Nicuşor Dan trebuie să reia consultările şi să vină cu o nouă propunere de prim-ministru desemnat. „O nouă rundă de consultări, care poate să fie rapidă sau nu, după care, în funcţie de rezultatul consultărilor, face o propunere de prim-ministru desemnat”, spune politologul. El adaugă faptul că „PNL i-a stabilit linia pe care trebuie să o facă”, astfel încât preşedintele nu mai are prea mult spaţiu de manevră.

Pîrvulescu crede că rămân doar două variante: „Ori un guvern PSD susţinut de PNL, UDMR şi USR, ori un guvern minoritar cu PNL, UDMR, USR susţinut PSD”. În aceeaşi logică, el subliniază că un guvern are nevoie de o majoritate clară şi că partidele au demonstrat că nu reuşesc să o construiască singure. „Partidele nu au capacitatea să mobilizeze majorităţi”, spune acesta.

Un punct central al analizei sale este rolul lui George Simion. Pîrvulescu afirmă că liderul AUR a ieşit cel mai bine din această confruntare. „Singurul învingător din această confruntare este George Simion”, spune el, explicând că AUR nu avea niciun interes să susţină formula guvernamentală discutată. În opinia sa, prin refuzul de a participa la jocul politic, AUR a câştigat capital electoral şi şi-a întărit poziţia internă.

Politologul consideră că PSD a pierdut şi pentru că a mizat pe apropierea de AUR. „PSD pierde votanţi în favoarea AUR”, afirmă el, adăugând că această strategie a fost o eroare care a împins partidul într-o poziţie defensivă. În evaluarea sa, social-democraţii au crezut că pot obţine prin compromisuri o majoritate pe care nu o aveau, iar rezultatul a fost tocmai inversul celui dorit.

Pîrvulescu vede în această criză şi o problemă mai largă a sistemului politic. El spune că este „absolut anormal” ca un partid de aproximativ 20% să ajungă să condiţioneze formarea guvernului. În opinia sa, „atacul este împotriva instituţiilor României”, iar conflictul politic actual arată incapacitatea partidelor de a evalua riscurile şi de a proteja stabilitatea democratică.

Despre Nicuşor Dan, Pîrvulescu spune că acesta nu putea răspunde cererilor venite din zona AUR şi că, din punct de vedere aritmetic, presiunea politică a fost foarte greu de gestionat. „Marja de manevră a preşedintelui este foarte mică”, afirmă el, sugerând că viitoarele soluţii vor depinde de o nouă negociere între partidele mari.

Politologul crede că şi disidenţii din PNL şi-au consumat şansa odată cu votul de astăzi. „Şansa lor a fost epuizată astăzi prin acest vot”, spune Pîrvulescu, estimând că eventualele contestaţii vor rămâne doar în plan juridic. „Vor fi cu siguranţă excluşi toţi”, adaugă el, în privinţa celor care au încălcat disciplina de partid.

Citeste in continuare

Politică românească

Sebastian Burduja: Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate

Publicat

pe

Preşedintele PNL Bucureşti, Sebastian Burduja, a afirmat, luni seară, că liberalii nu se tem de alegeri anticipate dacă nu există o altă soluţie la actuala criză politică, relatează news ro

„Din când în când şi încă prea rar, dreptatea e de partea celor corecţi şi demni. Guvernul impus a adunat doar 189 de voturi, mult sub prag. Era de aşteptat. Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate”, a scris, luni seară, pe Facebook, preşedintele PNL Bucureşti, după ce Guvernul Veştea nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru învestire.

Veştea a fost votat de doar 189 de parlamentari, numărul minim necesar fiind de 233.

Citeste in continuare

Cele mai noi știri despre conservatori

Politică româneascăacum o oră

SENS: Democrația din România a fost la un pas de dezastru

Partidul SENS cere tuturor liderilor politici actuali să facă un pas în spate după ce, din cauza lor, au fost...

Politică româneascăacum 2 ore

Dan Motreanu: Guvernul trădătorilor nu a obținut votul nici după ce premierul s-a umilit în fața AUR

Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu spune, luni noaptea, că Guvernul Veștea nu a obținut voturile necesare în Parlament, deși premierul desemnat...

Politică româneascăacum 3 ore

Cristian Pîrvulescu: Cel mai mare pierzător al crizei politice legate de căderea guvernului Veştea este PSD. Singurul învingător din această confruntare este George Simion

Politologul Cristian Pîrvulescu consideră că PSD este principalul înfrânt din criza declanşată de eşecul desemnării premierului Veştea, iar consecinţele se...

Politică româneascăacum 4 ore

Sebastian Burduja: Dacă soluţie politică nu există, noi nu ne temem de anticipate

Preşedintele PNL Bucureşti, Sebastian Burduja, a afirmat, luni seară, că liberalii nu se tem de alegeri anticipate dacă nu există...

Politică româneascăacum 5 ore

Sociolog: Culmea ironiei e să vezi „trădătorii” cum sunt trădaţi….

Sociologul Gelu Duminică a comentat, luni seară, rezultatul votului din Parlament, unde guvernul propus de Veştea nu a întrunit numărul...

Politică româneascăacum 6 ore

Guvernul Veștea, la mâna AUR: Diana Buzoianu susține că George Simion va oferi voturile necesare din umbră

Cuprins: Uniunea Salvați România refuză categoric să voteze noul executiv. Diana Buzoianu a declarat că instalarea acestui cabinet va deschide...

Politică româneascăacum 7 ore

UDMR refuză să participe la votul pentru Guvernul Veștea. Parlamentarii vor părăsi sala

Cuprins: Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veştea,...

Politică româneascăacum 8 ore

SMS-ul de la Simion. Cel puțin 20 de parlamentari AUR prezenți în Parlament / Murad: Dacă Simion ne dă voie să votăm cum vrem, eu votez „pentru”, eu sunt patriot

Peste 20 de parlamentari AUR, senatori și deputați, se află la Parlament, la ora transmiterii acestei știri, în așteptarea unui...

Politică româneascăacum 9 ore

Sorin Cîmpeanu, om care a participat la negocierile dintre Veștea și Simion: Eu, la vârsta mea, sunt mai calculat. Siguranță sută la sută nu există niciodată

Cuprins: Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de...

Acțiunea Conservatoareacum 10 ore

peste 700 de participanți au adoptat cel mai radical plan de reformare a statului român din ultimii 36 de ani – Acțiunea Conservatoare

BUCUREȘTI, 21 iunie 2026 Partidul Acțiunea Conservatoare (ACT) și-a desfășurat astăzi Primul Congres Național, la Sala C.A. Rosetti din Palatul...

CONSERVATORI